جراحی پلک افتاده و دوران بهبودی پس از جراحی پلک

جراحی پلک بلفاروپلاستی

جراحی پلک

بلفاروپلاستی و یا همان جراحی پلک بهترین راه برای رفع افتادگی پلک هست که از محبوبیت بالایی برخوردار است. اگر می خواهید اطلاعات کافی در خصوص جراحی پلک کسب کنید تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

زمانی که به چهره شخصی نگاه می کنید اولین چیزی که نظر انسان را جلب می کند چشمان فرد می باشد. چشم ها نشان دهنده سن فرد و همچنین انعکاس دهنده حالت های هیجانی است. برخی از افراد دارای چشمان زیبا با پلک های کشیده می باشند اما برخی دیگر به دلایل مختلف از این موهبت بی بهره می مانند. عواملی مانند افزایش سن ، قرار گرفتن طولانی مدت در برابر نورخورشید ،قرار گرفتن زیاد در معرض آلودگی هوا و ضربات فیزیکی و آسیب پذیر می تواند سبب افتادگی پلک ها شوند و چشمان فرد جلوه ای ناخوشایند پیدا کند.

چشم ها و  فرم پلک جز اولین نقاط بدن می باشند که علائم پیری در آنجا دیده می شود. با افزایش سن پلک ها حالت افتاده پیدا می کنند در اثر افتادگی پلک یا پتوز پلک بالا حالت شل مانند و افتاده پیدا می کند. گاهی ممکن است یکی از پلک ها افتادگی پیدا کند اما در برخی مواقع هر دو پلک دچار شل شدگی و افتادگی می شوند.

افتادگی پلک ممکن است مادرزادی باشد و یا در طول عمر به دلایل گفته شده در بالا اتفاق بیفتد. برای افرادی که دچار این مشکل می شوند بهترین روش ،جراحی پلک یا بلفاروپلاستی است. جراحی پلک درمانی قطعی و ایمنی جهت درمان افتادگی پلک بالا و پایین است.

در کلینیک زیبایی مهرزاد بلفاروپلاستی جز آن دسته از جراحی های زیبایی می باشد که نیازی به بیهوشی و بستری شدن در بیمارستان ندارد و بیمار با اجازه پزشک بیمار می تواند همان روز عمل به خانه برگردد.

با وجود اینکه عمل پلک افتاده عملی سنگین نیست اما مانند سایر جراحی ها دوره نقاهت دارد و باید با انجام مراقبت های لازم دوره نقاهت سپری گردد. بیمار با انجام توصیه های پزشک و مراقبت های لازم بعد از جراحی می تواند به سلامت دوره نقاهت را طی کند و پس از مدت تعیین شده نتایج عمل جراحی را مشاهده کند.

در این مقاله قصد داریم شما را با عمل جراحی بلفاروپلاستی یا همان جراحی پلک بیشتر آشنا کرده و در مورد طول دوران بهبودی و مراقبت های لازم بیشتر صحبت کنیم با ما همراه شوید.

بلفاروپلاستی چیست ؟

بلفاروپلاستی یا جراحی پلک نوعی عمل زیبایی است که به منظور از بین بردن پوست شل و افتاده بالای چشم ،همینطور در جهت کاهش ناهنجاری ها در مورد پلک ها انجام می شود.

افرادی که از این عمل جراحی استفاده می کنند پس از بهبودی چهره ای زیبا و شاداب خواهند داشت. نتایج حاصل از بلفاروپلاستی چشم گیر می باشد اما این نتایج بلافاصله پس از عمل جراحی قابل مشاهده نیستند و برای دیدن نتیجه نهایی چند ماه و حتی یک سال زمان لازم است.

بلفاروپلاستی چیست

بلفاروپلاستی پلک بالا

بلفاروپلاستی پلک بالا بسیار رایج می باشد. این جراحی زیبایی در جهت جوانسازی و بهبود وضعیت ظاهری پلک بالا  با استفاده از اصلاح افتادگی پوست پلک و حتی برداشت مختصر و جابجایی آن انجام می شود.

در برخی از افراد ممکن است پلک بالا افتادگی بسیار زیادی داشته باشد در این مواقع جراحی پلک بلفاروپلاستی می تواند کمک زیادی به افزایش بینایی در فرد کند. این جراحی با استفاده از بی حسی موضعی قابل انجام می باشد. بعد از پایان عمل در دوران نقاهت باید به مراقبت ها و توصیه های پزشک عمل کرد تا هر چه سریعتر جای بخیه ها بهبود یابد.

بلفاروپلاستی پلک بالا

بلفاروپلاستی پلک پایین

در برخی از افراد ممکن است با افزایش سن چربی گونه جابجا شده و زیر چشم انتقال یابد و یا در سنین مختلف ممکن است برجستگی هایی در پیرامون چشم ایجاد شود. جهت رفع این مشکلات بهترین راه استفاده از بلفاروپلاستی پلک پایین می باشد.

با استفاده از این جراحی می توان ظاهر پلک پایین را بهبود داد وجوانسازی نمود و همچنین برجستگی ها و ناهمواری های زیر چشم را اصلاح نمود.

بلفاروپلاستی پلک پایین

نحوه انجام جراحی پلک

همانطور که قبلا اشاره شد عمل بلفاروپلاستی نوعی جراحی سرپایی می باشد که با استفاده از بی حسی موضعی قابل انجام است. البته در برخی افراد ممکن است بیهوشی عمومی مورد نیاز باشد. پس ازآماده کردن بیمار در ابتدا جراح برش کوچکی روی پلک بالا می زند و پوست اضافی و چربی موجود در این ناحیه را برمی دارد.

در برخی مواقع ممکن است قبل از بستن برش ها بوسیله جراح ،بافت ها به نقاط دیگر  اطراف چشم انتقال یابند.

فردی که بخواهد هر چهار پلک خود را جراحی کند باید از پلک بالا شروع نماید. جراح خط برش را در محلی میزند که بعدا در خطوط  طبیعی بالای پلک محو گردد.

نحوه انجام جراحی پلک

بریا جراحی پلک پایین ،جراح می تواند دو نوع برش را بزند :

نوع اول به برش پوستی شهرت دارد و برش در پلک تحتانی دقیقا زیر مژه زده می شود. در این روش چربی و پوست اضافه این ناحیه را می توان برداشت و حذف نمود.

در برخی از افراد پلک تحتانی برای اصلاح نمایان بودن بیش از حد سفیدی چشم و یا بالا کشیدن قسمت میانی صورت و گونه ها سفت می شود.

روش دوم بدون جراحی پوستی قابل انجام است و طی آن یک برش در مخاط چشم زده می شود و چربی اضافه برداشت و یا جابجا می گردد. این برش اصلا دیده نمی شود و در افرادی که پوست اضافی در زیر پلک خود ندارند بسیار پرکاربرد است.

پس از پایان مرحله برش،جراح نسبت به بستن برش های ایجاد شده اقدام می کند. برای این کار پزشک از نخ های بخیه بسیار ظریف یا چسب پوستی استریل استفاده می کند بخیه های موجود در پلک فوقانی برای ۴ تا ۶ روز و در پلک تحتانی برای یک هفته باقی می ماند.

 

درمان افتادگی پلک بالا با جراحی پلک بالا

زمانی که پلک فوقانی افراد دچار فرورفتگی می شود به اصطلاح می گوییم فرد دچار افتادگی پلک شده است. میزان فرو رفتگی ممکن است کم یا زیاد باشد افتادگی پلک تنها مختص افراد با سن بالا نمی باشد و ممکن است در افراد مختلف حتی کودکان نیز اتفاق بیفتد.

بلفاروپلاستی یا جراحی پلک بالا روشی مطمئن جهت درمان افتادگی پلک بالا بوده و رایج ترین روش درمانی به حساب می آید. در این جراحی ،پوست ،چربی و عضلات اضافی جدا می شوند و شلی پوست پلک بالایی رفع می گردد. بیمارانی که عمل زیبایی افتادگی پلک بالا را انجام می دهند معمولا افرادی آرامتر ،هوشیارتر و جوانتر به نظر می رسند.

پوست اضافه در بالای پلک فوقانی می تواند سبب تاری دید فرد نیز شود که با برداشتن آن دید بیمار نیز بیشتر خواهد شد. برای انجام این عمل حتما سراغ جراح با تجربه و با مهارت بالا بروید زیرا عمل بلفاروپلاستی بسیار حساس می باشد و هر گونه خطا در آن ممکن است سبب مشکلات جبران ناپذیری برای فرد شود. برای مثال جراحی پلک بالا اگر پوست اضافی بالای چشم بیش از حد مجاز برداشته شود و پلک  از حالت استاندارد ،کوتاه تر گردد می تواند سبب خشکی چشم در فرد و در نتیجه نابینا شدن وی شود.

جراحی پلک پایین و درمان افتادگی پلک پایین

در افرادی که دچار افتادگی پلک پایین شده اند سفیدی چشم در بخش پایینی چشم قابل مشاهده است. همچنین در این افراد شل شدگی پوست زیر پلک محسوس است و سبب ضعیف شدن پمپ اشک و ریزش اشک خواهد شد.

همانطور که قبلا اشاره شد جراحی پلک پایین به دو صورت برش بیرونی و برش داخل مخاط چشم انجام می شود.

هدف از بلفاروپلاستی پلک پایین جوانسازی و شادابی پلک پایین و در نهایت چهره فرد می باشد. همچنین با استفاده از این روش می توان کیست های پلک پایین ،صافی پوست پلک پایینی ،پر کردن مجرای توخالی سوراخ اشک در ناحیه زیر چشم و اصلاح زاویه های پلک یا ترکیبی از این موارد را انجام داد.

جراحی پلک پایین برخلاف عقیده عموم مردم جراحی نسبتا پیچیده می باشد و باید توسط پزشکی با مهارت بالا انجام شود. در افرادی که پف زیر چشم دارند می توان از بلفاروپلاستی پلک پایین با استفاده از برش داخلی انجام داد.

این جراحی روشی مطمئن و ایمن در جهت از بین بردن کیست های متورم زیر چشم می باشد. برش در مخاط چشم انجام می شود و نیازی به برش خارجی نیست. بهبودی موارد استفاده شده از این روش سریع تر بوده وموفقیت بیشتری نیز دارد. همچنین در این روش بخیه زده نمی شود و برش ایجاد شده خود به خود بهبود خواهد یافت.

افرادی که دارای پف زیر چشم می باشند،نگاه افرادی که خسته به نظر می رسد و ماهیچه پلک پایین آنها دچار اشکال می باشد از جمله کاندیدای مناسب برای انجام جراحی پلک  افتاده پایین می باشند.

دوران بهبودی پس از جراحی پلک به چه صورت است ؟

عمل جراحی بلفاروپلاستی مانند هر عمل جراحی دیگری نیاز به مراقبت و طی دوران بهبودی دارد. دوران بهبودی این جراحی در افراد مختلف متفاوت خواهد بود و به شرایط بدنی فرد و شرایط جراحی بستگی دارد.

 • پس از پایان جراحی پلک نیازی به بستری در بیمارستان یا کلینیک نیست و فرد می تواند به خانه برود . در چند روز اول بهتر است یک نفر مراقب در کنار بیمار باشد و او را در انجام فعالیت های شخصی کمک کند.
 • شب اول بعد از عمل چشم ها باید پانسمان باشند و فرد درد زیادی خواهد داشت اما کاملا طبیعی می باشد و به مرور درد و ناراحتی کمتر می شود. در چند روز اول درد در ناحیه پلک و چشم طبیعی است اما اگر ادامه دار شد بهتر است با پزشک خود مشورت نمایید.
 • بخیه هایی که در برش های خارجی زده می شود بعد از یک هفته قابل برداشت می باشند . در طی این مدت بهتر است فرد صورت خود را نشوید و در حمام نیز از گردن به پایین حمام کند.
 • استفاده از کمپرس آب سرد در محل مورد نظر باید با صلاح دید پزشک انجام شود. ولی به صورت عمومی توصیه می گردد بیمار در روز اول جراحی هر نیم ساعت یکبار و در روز های بعد هر یک ساعت ،به مدت بیست دقیقه از کمپرس آب یخ استفاده نماید.
 • در روز اول  روی چشم بیمار  پانسمان  گذاشته می شود و در روزهای بعد استفاده از گاز استریل در صورت خونریزی کفایت می کند. همچنین می تواند از پماد های موضعی تجویزی پزشک نیز استفاده کند.
 • این پماد ها نیز ممکن است در روزهای اول سبب تاری دید شوند که بعد از چند روز از بین می رود.
 • زمان استراحت در جراحی پلک افتاده حداقل دو روز است. در طی این مدت بیمار نباید به هیچ وجه فعالیت های سنگین انجام دهد و سر خود را به جلو خم کند.زیرا این کار می تواند سبب وارد آمدن فشار به چشمان وی می شود.
 • بعد از جراحی تا مدتی بهتر است در زمان خواب زیر سر خود را بلند نگه داشته و سر و گردن بیمار با زاویه ۳۰ درجه با زمین باشد. با این کار می توانید تا حدود زیادی از به وجود امدن تورم و کبودی در محل جراحی جلوگیری کنید.
 • پزشک ممکن است جهت جلوگیری از عفونت احتمالی آنتی بیوتیک برای بیمار تجویز نماید. در این حالت باید بیمار دارو های تجویزی را سر موقع و در وقت مناسب استفاده نماید.
 • بعد از جراحی پلک بیمار باید از فریاد کشیدن یا بیش از اندازه خندیدن پرهیز کند زیرا سبب می شود فشار عضلانی در اطراف ناحیه تحت درمان ایجاد می شود و سبب شل شدن در ناحیه عمل می شود.
 • در دوران بهبودی بعد از جراحی پلک تا مدتی نباید بدون عینک آفتابی و کرم ضد آفتاب جلو نورخورشید قرار گیرید.
 • در این دوران بیمار نباید به هیچ وجه از لنزهای تماسی استفاده نماید اما استفاده از عینک مانعی ندارد.
 • بیمار در طی دوران بهبودی به مدت یک هفته نباید به هیچ وجه به تلویزیون نگاه کند و یا با گوشی کار کند زیرا سبب خشکی چشم خواهد شد.
 • بیمار در یک هفته اول باید استراحت زیاد داشته باشد. ممکن است در برخی از افراد فرایند بهبودی طولانی شود این بیماران نباید دچار استرس و اضطراب گردند.
 • تا چند هفته بعد از جراحی افتادگی پلک چهره فرد با کبودی و ورم همراه خواهد بود و نمی توان نتیجه عمل را به صورت کامل مشاهده نمود اما با رفع این کبودی ها و تورم به مرور زمان نتیجه نهایی عمل جراحی نمایان می شود. پس بیمار باید صبور باشد.

هزینه و قیمت جراحی پلک چگونه محاسبه می گردد ؟

برای محاسبه هزینه و قیمت جراحی پلک معمولا چندین فاکتور اساسی وجود دارد از نوع تکنیک جراحی گرفته تا هزینه های بعد از عمل. برای تعیین هزینه و قیمت عمل جراحی پلک باید تمامی فاکتور ها را در نظر گرفت. یکی از عوامل مهم در قیمت بلفاروپلاستی، نوع جراحی می باشد که آیا جراحی در پلک بالا انجام شده است یا در پلک پایین.

از فاکتور های مهم دیگر در تعیین هزینه ،هدف از انجام این جراحی می باشد. هزینه جراحی بلفاروپلاستی برای برطرف نمودن پف چشم با هزینه این عمل برای برطرف نمودن افتادگی پلک متفاوت است. عوامل موثر دیگر عبارتند از :

دستمزد جراح: انجام عمل جراحی پلک توسط جراحی که دارای مهارت و تجربه بالا می باشد به مراتب پر هزینه تر از انجام همین عمل جراحی توسط پزشک کم تجربه می باشد. این عامل یکی از تاثیرگذارترین عوامل در تعیین قیمت جراحی است. به خاطر داشته باشید که دستمزد بالا را ملاک خوب بودن پزشک در نظر نگیرید بلکه مهارت و میزان رضایتمندی بیماران قبلی ملاک تشخیص و انتخاب جراح است.

هزینه های مربوط به کلینیک و بیمارستان : مانند هر عمل جراحی دیگری عمل جراحی افتادگی پلک نیز دارای هزینه های متفاوتی می باشد.

این هزینه ها می تواند شامل انواع هزینه های آزمایشات قبل و بعد از عمل ،هزینه عکسبرداری ،هزینه دارو ها و هزینه مراقبت های لازم  از بیمار را در برمی گیرد.

موقعیت جغرافیایی کلینیک: موقعیت جغرافیایی کلینیکی که عمل بلفاروپلاستی در آن انجام می شود نیز از دیگر فاکتور های مهم در تعیین هزینه و قیمت عمل جراحی افتادگی پلک است.

شرایط جسمانی و جراحی برای هر فرد متفاوت است و نمی توان میزان مشخصی از هزیه را برای هیچ عملی از جمله  عمل جراحی پلک در نظر گرفت.

علائم هشدار دهنده در دوران بهبودی جراحی پلک

بیمار می تواند با رعایت توصیه ها و مراقبت های بعد از جراحی که توسط پزشک داده شده است دوره ی بهبودی و نقاهت پس از جراحی پلک را به سادگی پشت سر بگذارد. اما دقت کند که اگر در این مدت دچار علائم زیر شود باید فورا پزشک خود را در جریان قرار دهد:

 • درصورتی که تورم و کبودی بعد از چند روز بهبود پیدا نکند یا زیادتر شود.
 • فرد دچار درد شدیدی شود که با مسکن و دارو های دیگر تسکین نیابد.
 • و یا با مصرف دارو ها و قطرات تجویز شده توسط پزشک دچار حساسیت و واکنش های آلرژیکی مانند تهوع، استفراغ، لرز یا سردرد شود.
 • دچار تب بالای ۳۸ درجه شود.
 • در صورتی که از محل برش جراحی ترشحات زرد یا سبز رنگ و یا ترشحاتی با بوی نامطبوع خارج شود.
 • خون ریزی از محل جراحی اتفاق بیافتد به صورتی که نتوان آن را بندآورد.
 • دچار بی حسی و بی حرکتی شود.
 • دچار مشکل در تنفس شود
به اشتراک بگذارید
مطالب اخیر

دیدگاه ها

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*

02172834