علائم عفونت بعد از کاشت مو و راهکار درمان

عفونت بعد از کاشت مو

علائم عفونت بعد از کاشت مو و راهکار درمان

در بسیاری از افرادی که کاشت مو انجام می دهند با مشکلات عفونت بعد از کاشت مو مواجه هستند. در این مقاله با علت و علائم عفونت بعد از کاشت مو آشنا می شوید.

وقتی صحبت از ریزش و کم پشتی مو می‌شود، یکی از روش‌های مؤثر برای درمان، کاشت مو معرفی می‌شود. طبق تحقیقات انجام شده کاشت مو یکی از راه‌های مؤثر برای درمان ریزش مو است که بسیار مورد استقبال قرار گرفته است. این جراحی روش‌ها و تکنیک‌های متفاوتی دارد که هرکدام دارای مزیت‌ها و معایبی هستند. در حالت کلی همه آن روش‌ها می‌توانند جبران موهای از دست رفته باشند و در نهایت موهایی زیبا و خوش فرم با تراکم دلخواه را برای شما به ارمغان آورند.

در این میان برخی از افراد به دلایل مختلف بعد از انجام عمل دچار عفونت می شوند که نمی‌دانند علائم آن چیست و هم چنین چه راهکارهایی دارد. در این مقاله قصد داریم اطلاعاتی را در این خصوص به شما منتقل کنیم و آگاهی شما را در زمینه عفونت کاشت مو و راهکارهای آن افزایش دهیم.
امروزه با وجود دستگاه‌های پیشرفته روش‌های کاشت مو بسیار آسان شده است و عوارض کمتری نسبت به عمل‌های قبل دارد. در این میان اگر افراد مراقبت‌های لازم را انجام ندهند و یا به پزشک متخصص در این حوزه مراجعه نکنند ممکن است با اتفاقاتی همچون عفونت بعد از کاشت مو روبرو شوند. به همین دلیل افرادی که کاشت مو انجام می‌دهند می‌بایست با علائم عفونت آشنایی داشته باشند تا در صورتی که در این موقعیت قرار گرفتند توانایی مبارزه با آن را داشته باشند.

علائم عفونت بعد از کاشت مو چیست؟

گاهی اوقات تشخیص عفونت بعد از کاشت مو کمی دشوار است. به این دلیل که بعد از کاشت مو مورادی مانند تورم و التهاب وجود دارد و افراد سخت است که تشخیص دهند آیا این التهاب و تورم به خاطر عفونت است یا از جمله عوارض طبیعی کاشت مو است. از طرفی برخی افراد هرگونه قرمزی و التهاب را عفونت بعد از کاشت مو می دانند. به همین دلایل تشخیص عفونت بعد از کاشت مو چندان راحتی نیست. اگر آشکار ترین علامت عفونت بعد از کاشت مو را بدانید احتمالا راحتر می توانید عفونت ناشی از عمل را تشخیص دهید.

علائم عفونت بعد از کاشت مو چیست
مواردی مانند تورم و قرمزی پوست سر، چرکی شدن فولیکول ها، سوزش و خارش بیش از حد، خونریزی و درد بیش از اندازه از جمله آشکار ترین علامت های عفونت شناخته شده است. در بیشتر مواقع عفونت بعد از کاشت مو به دلیل رعایت نکردن بهداشت اتفاق می افتد. در این شرایط می بایست فورا به پزشک معالج مراجعه کرده تا شرایط را بررسی و مشکل را رفع کند.

دلیل عفونت بعد از کاشت مو چیست؟

در زمان انجام عمل کاشت مو، برش‌هایی را بر روی سر ایجاد می‌کنند که همین حفره‌ها می‌تواند راه ورود باکتری‌ها به سر باشد و به راحتی داخل منافذ پوست سر نفوذ کنند. از همین رو بیمار می‌بایست به نکاتی که بعد از عمل مورد اهمیت قرار دارد توجه کند تا از چنین اتفاقاتی دور بماند.
طبق بررسی‌های انجام شده برخی از عفونت‌ها به دلیل رعایت نکردن بهداشت در هنگام عمل و بعد از عمل است. برخی دیگر به دلیل رعایت نکردن دستورالعمل‌های پزشک است که منجر به عفونت و نفوذ باکتری می‌شود؛ بنابراین به هیچ عنوان نباید بعد از عمل دلمه‌ها دست‌کاری شوند. از طرفی رعایت کردن بهداشت و شستن موها بعد از کاشت طبق دستورالعمل پزشک از اهمیت زیادی برخوردار است.

راهکارهای درمان عفونت بعد از کاشت مو

با توجه به اینکه اگر جراحی توسط پزشک‌های متخصص و در کلینیک‌های معتبر صورت گیرد احتمال مبتلا به عفونت بسیار نادر است. در عین حال در صورت مبتلا شدن به عفونت بعد از کاشت مو می‌بایست جدی گرفته شود تا از آسیب جدی فولیکول‌ها جلوگیری کرد.

درمان عفونت بعد از کاشت مو
مؤثرترین راه‌های جلوگیری از عفونت، رعایت دستورالعمل‌های پزشک است. درصورتی‌که تمامی دستورالعمل‌ها جدی گرفته شود احتمال وقوع چنین حادثه‌ای به صفر می‌رسد و هم چنین روند درمان سریع‌تر می‌شود. در ادامه راهکارها و مراقبت‌های بعد از کاشت مو برای جلوگیری از عفونت را ذکر خواهیم کرد.
اجتناب از ورزش کردن و کارهای سنگین: بعد از کاشت مو به مدت یک ماه می‌بایست از انجام فعالیت‌های ورزشی و هم چنین کارهای سنگین دوری کرد. در واقع هرگونه فعالیتی که باعث تعرق بر روی پوست شود می‌تواند برای شما خطرناک باشد. به این دلیل که عرق کردن باعث تولید باکتری و سپس بروز عفونت می‌شود.
مصرف داروها و آنتی‌بیوتیک‌ها: بعد از انجام عمل به احتمال زیاد پزشک آنتی‌بیوتیک‌هایی را جهت پیشگیری از عفونت تجویز می‌کند که می‌بایست طبق دستورات داده شده به طور منظم استفاده گردند.
خودداری از خراشیدن و لمس کردن موها: بعد از کاشت مو، دلمه‌هایی روی سر ایجاد می‌شود که معمولاً همراه با سوزش و خارش است. نکته‌ای که وجود دارد آن است که نباید به هیچ عنوان دست‌کاری شوند. برای رفع خارش و سوزش‌های موجود می‌توانید از محلول و شامپوهای مرتبط استفاده کنید تا میزان خارش از بین برود یا کمتر شود. در صورت رعایت کردن این موارد به‌مرورزمان دلمه‌ها از بین خواهند رفت و مدت زمان بهبود تمام خواهد شد.
تمیز و پاکیزه نگه داشتن محل درمان: همان طور که در مطالب فوق به آن اشاره کردیم مهم‌ترین دلایل عفونت بعد از کاشت مو عدم رعایت بهداشت محل درمان است. یک روز بعد از جراحی به دلیل پیشگیری از عفونت می‌توانید با شامپوهای فاقد مواد شیمیایی سر خود را به آرامی شستشو دهید. شستشوی صحیح می‌تواند مقدار عفونت‌ها را کاهش دهد.
اجتناب از مصرف الکل و سیگار: مصرف الکل و سیگار نه تنها قبل از انجام عمل بلکه می‌بایست بعد از انجام عمل هم صورت نگیرد. استفاده از دخانیات و الکل می‌تواند روند بهبود را کندتر کند و هم چنین در صورت بروز زخم آنها را حادتر کند. پس توصیه می‌شود قبل و بعد از عمل برای مدتی به هیچ عنوان دخانیات و الکل مصرف نکنید.
مراقبت‌های بهداشتی بعد از عمل کاشت مو: پیشگیری از عفونت تا حد زیادی وابسته به رعایت بهداشت است. در صورتی که بعد از کاشت مو رعایت‌های بهداشتی مدنظر قرار بگیرند احتمال بروز عفونت به شدت کاهش می باید. به همین منظور می‌بایست دستورالعمل‌های مهم بعد از کاشت مو از پزشک معالج دریافت شود. در کنار شستشوی موها، تغذیه و مصرف داروها به‌صورت دقیق رعایت شود.
همان طور که در این مقاله به آن پرداختیم عدم رعایت بهداشت می‌تواند یکی از مهم‌ترین دلایل برای ایجاد عفونت بر روی پوشت سر باشد. در عین حال عدم تخصص پزشک در این امر چندان بی اهمیت نیست. در صورتی که عمل کاشت مو به صورت تخصصی و با رعایت بهداشت صورت نگیرد احتمال بروز عفونت در شخص افزایش می‌یابد. برای جلوگیری از عفونت بعد کاشت مو مهم‌ترین عامل انتخاب پزشک است. به همین دلیل توصیه می‌شود که در انتخاب پزشک خود هوشیاری داشته باشید و دقت به خرج دهید. به این دلیل که انتخاب پزشک می‌تواند نقش پررنگی تر مدت‌زمان بهبود، عدم بروز عفونت و دیگر موارد شود.
توصیه دیگری که به شما عزیزان خواهیم داشت آن است که قبل از انجام عمل نمونه کارهای پزشک معالج موردنظر را بررسی کنید و به‌صورت حضوری به محل فعالیت ایشان مراجعه کنید. چراکه رعایت بهداشت در محیط و فعالیت پزشک از اهمیت بالایی برخوردار است. کلینیک مهرزاد با تجربه چندساله‌ای که دارد می‌تواند در ارائه بهترین خدمات شما را یاری کند.
امیدواریم از مطالب فوق اطلاعات مفیدی را دریافت کرده باشید و آگاهی بیشتری نسبت به عفونت‌های بعد از کاشت مو و راهکارهای جلوگیری از آن به دست آورده باشید. در ضمن فراموش نکنید سؤال‌ها و انتقادات خود را در قسمت نظرات برای ما به اشتراک بگذارید.

به اشتراک بگذارید
مطالب اخیر

دیدگاه ها

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*

02172834