لیزر موی زائد و بهترین دستگاه لیزر موی زائد

لیزر موی زائد

لیزر موی زائد و بهترین دستگاه لیزر موی زائد

آیا در مورد لیزر موهای زائد چیزی می دانید ؟ آیا با عوارض و فواید آن آشنایی دارید ؟ اگر به دنبال بالا بردن اطلاعات خود در مورد استفاده از لیزر و نقاط قوت و ضعف آن می باشید، برای پاسخ به این پرسش ها با ما در ادامه مقاله همراه شوید تا اطلاعات جامع و کاملی را در مورد لیزر موی زائد در در کلینیک زیبایی مهرزاد در اختیار شما قرار دهیم.

در جامعه ما در دهه های کنونی استفاده از لیزر موی زائد رایج شده است اما هنوز افراد بسیاری هستند که این تکنولوژی را بی اساس و بدون فایده دانسته و به آن اعتقاد ندارند. همچنین برخی از افراد ممکن است خود یا اطرافیانشان به دلیل استفاده غیر اصولی از لیزر ، به تجربه بدی دچار شده باشد و سبب ایجاد ابهام در استفاده و تاثیرگذاری این دستگاه شده اند.

در بدن همه افراد موهای زائد وجود دارد که می تواند سبب ایجاد ظاهری ناخوشایند و زشت در فرد شود .برای از بین بردن این موهای زائد روش های مختلف سنتی وجود دارد که در طول تاریخ مورد استفاده اقشار مختلف مردم قرار می گرفته است. امروزه روشی تاثیرگذار و عالی برای از بین بردن این موهای زائد رایج شده است که به آن لیزر موهای زائد گفته می شود.

لیزر موهای زائد باید به صورت اصولی و توسط فردی ماهر اجرا شود تا نتیجه ای اثر بخش داشته باشد. لیزر موهای زائد  نیز سایر تکنولوژی های جدید که روانه بازار شده اند  ممکن است مورد سواستفاده افرادی سودجو قرار بگیرد و برخی از افراد به دلیل تبلیغات و قیمت ارزانتر سراغ این افراد سودجو بروند و نتایج مأيوس کننده ای بگیرند.

اساس کار این تکنولوژی جدید بر پایه پرتو لیزر بنا شده است. لیزر یک پرتو نوری است این نور مشخصات خاصی دارد و بسیار پر انرژی می باشد. در پزشکی( لیزر چشم ) و صنایع مختلف ( برش و حکاکی ) از لیزر استفاده زیادی می شود.

دستگاه لیزر برای موهای زائد به گونه ی طراحی شده است که بدون هیچ گونه تاثیری به سایر اندام های بدن و پوست ،موهای زائد را نابود می کند. بدین منظور لیزر های مختلفی وجود دارد که هر کدام مشخصات خاصی را دارند .انواع لیزر ها که در کشور ما پرکاربرد هستند عبارتند از :

فناوری‌های الکساندریت، Nd:YAG  و دایود. کاربرد هر کدام از این لیزر ها با همدیگر متفاوت است زیرا خاصیت فیزیکی لیزر ها مانند فرکانس و طول موج هر دستگاه با یکدیگر متفاوت می باشند. برای مثال تاثیر لیزرً الکساندریت  برای افرادی که رنگ پوست روشن دارند بیشتر است و یا تاثیر استفاده از لیزر  Nd:YAG  برای انسان هایی با پوست تیره بالاتر می باشد.

نواحی بدن برای لیزر موهای زائد

تقریبا اکثر مناطق بدن را می توان با استفاده از لیزر زیبا سازی نمود و موهای زائد را از بین برد اما در بین خانم ها و آقایان مراجعات برای لیزر برخی از اندام های بدن بیشتر است .در خانم ها معمولا لیزر موهای صورت و دست و بیکینی و ناحیه تناسلی بیشتر می باشد و لیزر زیر بغل ،خط ریش و موهای کمر و پشت گردن نیز از نقاط شایع برای لیزر در بین آقایان می باشد.

استفاده از لیزر برای موهای زائد با سرعت بسیار زیادی انجام می شود به نحوی که می توان در یک ساعت کل بدن را لیزر کرد. جهت حذف کلی موهای زائد هر ناحیه از بدن فرد باید دوره چند جلسه ای را طی کند  تا این پرتو بر روی فولیکول های مو تاثیر بگذارد.

لیزر موهای زائی بیکینی

یکی از مسئله های آزار دهنده برای اکثر خانم ها رهایی از شر موهای زائد ناحیه بیکینی است. معمولا برای این منظور از روش های مختلف استفاده می کنند که بسیار آزار دهنده و پر دردسر می باشند.

ممکن است برای این منظور به سراغ تیغ و ژیلت بروند که در برخی مواقع سبب خراش در ناحیه مورد نظر شده و باید هر دو سه روز یکبار تکرار گردد. خارش های بعد از جوانه زدن موها از دیگر عوارض استفاده از این روش می باشد.

روش دیگر برای از بین بردن موهای زائد این قسمت از بدن استفاده از موم و ووکس می باشد که  درد بسیار زیادی را به همراه دارد.

لیزر موهای زائد روشی جایگزین و مناسب برای خلاصی از شر این موها می باشد و به دلیل نداشتن دردسر های روش های قبلی محبوبیت زیادی پیدا کرده است. ناحیه بیکینی از نواحی حساس بدن می باشد که می توان با استفاده از دستگاه لیزر موهای زائد را  به صورت ایمن و بی خطر در کلینیک زیبایی مهرزاد از شر موی زائد این ناحیه خلاص شد.

لیزر موهای زائد صورت

برای از بین بردن موهای زائد موجود در زیر ابرو نمی توان از لیزر استفاده نمود زیرا ممکن است سبب آسیب دائمی به چشم گردد اما جهت از بین بردن موهای اضافی که بین دو ابرو قرار دارند می توان از دستگاه لیزر استفاده کرد. به دلیل حساس و در دید بودن پوست صورت بهترین روش از بین بردن موهای زائد این ناحیه استفاده از لیزر می باشد تا به صورت ایمن و مناسب موهای زائد صورت را نابود سازد.

لیزر موهای زائد صورت

لیزر موی زائد زیر بغل

زیر بغل  یکی از نواحی بدن است که به دلیل حساسیت بالا، برای از بین بردن موهای زائد آن نمی توان از هر روشی استفاده کرد. استفاده از لیزر برای دفع موهای زائد این منطقه بسیار رایج بوده و طرفداران بسیاری دارد. برای از بین بردن ۹۰ در صد موهای زائد این منطقه ،به ۵ جلسه لیزر درمانی با فاصله ۵ هفته برای هر جلسه نیاز داریم.

این کار بسیار سریع و بدون مشکل انجام می شود. اگر اپراتور انجام دهنده این لیزر ماهر باشد عوارض و درد کمتری را در پی خواهد داشت.

لیزر موهای زائد پا

از دیگر مناطق بدن که می توان با استفاده از لیزر از شر موهای زائد آن خلاص شد ،پا می باشد. لیزر موهای زائد پا در دراز مدت چه از لحاظ اقتصادی و چه از لحاظ زیبایی مقرون به صرفه می باشد. این تکنیک در افرادی که موهای زائد زبر دارند نتیجه بخش تر می باشد.

در مورد موهای پا تقریبا ۸۰ درصد از موها در طی دوره لیزر از بین می رود . پس از شروع جلسات لیزر باید به نکات مراقبتی در حین انجام و بعد از آن توجه نمایید تا نتیجه مناسب برای شما ایجاد شده و عوارض احتمالی گریبان شما را نگیرد.

لیزر موهای زائد پا نسبت به سایر روش ها دارای مزایایی می باشد از جمله :

 • درد کمتر این روش نسبت به سایر روش ها
 • مقرون به صرفه بودن استفاده از این روش
 • نتیجه را بلافاصله پس اتمام کار می توان دید.
 • استفاده از لیزر برای همه افراد امکان پذیر است .

 

اولین جلسه لیزر موهای زائد

در طی اولین جلسه برای لیزر موهای زائد در ابتدا پزشک  با مواد بی حسی موضعی ناحیه مورد درمان را  بی حس می کند. تا درد زیادی متوجه بیمار نگردد. در طول جلسات لیزر باید به نکاتی توجه نمایید از جمله :

 • پاک کردن هر گونه لوازم آرایشی و بهداشتی از محل مورد نظر و انواع عطر ها ضروریست .
 • لباس گشاد به تن کنید .
 • در افرادی که پوست حساسی دارند می توانند یک ساعت قبل از لیزر از پماد زایلوژل استفاده کنند.البته قبل از انجام لیزر باید به صورت کامل پاک کنند.
 • استرس و اضطراب را از خود دور نگه دارید.

 

عملکرد لیزرموی زائد چگونه است ؟

لیزر موهای زائد بدین صورت است که در ابتدا پالس های نور قوی توسط دستگاه به پوست فرد و ناحیه مورد نظر تابانده می شود ورنگدانه های موجود در پوست این نور را جذب می نمایند. نور جذب شده تبدیل به گرما می شود و به پیاز مو وفولیکول ها صدمه وارد می کند. دستگاه لیزر مجهز به خنک کننده اسن که سبب می شود ناحیه ای که نورتابانده می شود خنک شود و فرد درد کمتری را احساس کند البته در برخی نواحی که پوست نازک دارند درد بیشتری وجود خواهد داشت. مانند ناحیه بیکینی و دور بینی.

افرادی که دمای بدن بیشتری دارند یا قبل از انجام لیزر ورزش کرده و حرارت بدن خود را بالا برده اند ،در طول استفاده از لیزر درد بیشتری را احساس خواهند نمود. پزشک در برخی نقاط حساس از ژل بی حسی برای فرد استفاده می کند  مانند پشت لب. این ژل حدود نیم ساعت قبل از انجام لیزر به ناحیه مورد نظر زده می شود و در زمان کار باید به صورت کامل پاک گردد.

تجهیزات مورد استفاده برای هر فرد متفاوت خواهد بود و به رنگ پوست فرد ،ناحیه مورد نظر برای انجام این روش و ضخامت مو و پوست بیمار بستگی دارد.

عملکرد لیزر چگونه است

 

مزایای لیزر موهای زائد کدامند ؟

همانطور که اشاره شد روش های مختلفی برای از بین بردن موهای زائد در نواحی مختلف بدن وجود دارد که هر کدام مشکلات خاص خود را دارا می باشند. البته آن روش ها نیز مزیت های دارند اما  مزایای لیزر موهای زائد به مراتب بیشتر از روش های دیگر است. در ادامه به صورت خلاصه چند مورد از مزایای استفاده از لیزر را بیان می کنیم:

 1. سرعت انجام لیزر

سرعت  انجام لیزر بسیار بالا می باشد و یکی از مزیت های مهم این روش به شمار می رود. البته مدت زمان انجام  لیزر نواحی مختلف بدن متفاوت است . هرقدر وسعت ناحیه مورد لیزر بیشتر باشد مدت زمان بیشتری نیز مورد نیاز خواهد بود .به دلیل حجم زیاد موهای زائد در آقایان سرعت انجام لیزر و مدت زمان مورد نیاز برای آنها نسبت به خانم ها  بیشتر خواهد بود.

 1. مقرون به صرفه بودن استفاده از لیزر

با توجه به اینکه با انجام دوره جلسات لیزر ،رشد موها به نسبت قابل توجهی کمتر خواهد شد در نتیجه نسبت به سایر روش ها در دراز مدت مقرون به صرفه تر می باشد.

 1. عدم صدمه و آسیب به پوست

این روش در صورتی که به صورت اصولی انجام شود هیچ گونه آسیبی را به پوست  فرد وارد نمی سازد. حتما به مراکزی مراجعه نمایید که نکات مراقبتی را رعایت می کنند.

 1. لیزر موهای زائد درد کمتری دارد

درد ناشی از انجام لیزر در افراد مختلف متفاوت خواهد بود و به میزان مقاونت بدن فرد و آستانه تحمل درد در فرد بستگی دارد. در برخی نقاط حساس بدن نیز ،فرد درد بیشتری را احساس خواهد نمود. زیرا این نواحی پوست نازک تری دارد. همچنین لیزر موهای زائد در آقایان درد بیشتری خواهد داشت زیرا حجم موهای زائد بیشتر و زبرتری دارند.

 1. لیزر سبب کاهش موهای زیر پوستی می شود

افراد در طول عمر خود به دلیل استفاده از ژیلت و تیغ دچار بافت موهای زیر پوستی می گردد. لیزر می توان بافت موها را تغییر دهند و و سبب کاهش رشد موهای زیر پوستی گردند.

 1. نتیجه حاصل از لیزر درازمدت می باشد

استفاده از لیزر می تواند تا درصد بسیار زیادی از موها را به صورت دائمی نابود کند.

 1. بهترین روش از بین بردن موهای تراشیده شده بدن

بهترین روش برای از بین بردن موهای زائد بدن که به مدت زمان طولانی تراشیده شده اند ،استفاده از لیزر می باشد. بیمار می تواند در فاصله بین جلسات لیزر درمانی نیز از ژلت یا تیغ استفاده نماید.

عوارض جانبی لیزر

افرادی که از لیزر برای رفع موهای زائد خود استفاده می کنند باید بدانند این روش نیز عوارض جانبی خاص خود را دارد . از جمله این عوارض می توان به :

 1. احساس درد و ناراحتی پس از انجام لیزر
 2. تورم سرخی پوست در ناحیه تحت درمان پس از پایان لیزر
 3. تاول زدن
 4. تبخال زدن
 5. انواع عفونت ها
 6. جای زخم و اسکار
 7. روشن یا تیره شدن پوست

البته برخی از این عوارض بسیار نادر می باشند و در هر چند صد هزار نفر امکان دارد فردی عوارض بالا را مواجه شود. برای جلوگیری از بروز این عوارض فرد باید تمام نکات مراقبتی قبل و بعد از انجام لیزر را به خوبی دانسته و به آنها عمل نماید.

چه افرادی نباید از لیزر استفاده کنند

استفاده از لیزر با تمام مزیت هایی که دارد برای برخی از افراد مناسب نیست و نباید استفاده گردد. بیمارانی که به لوپوس مبتلا هستند از جمله افرادی هستند که نباید از این تکنولوژی استفاده کنند. همچنین بیماران پوفیری نیز نسبت به لیزر واکنش نشان می دهند و برای آنها نیز استفاده از لیزر خطرناک است. بیمارانی که باتری در قلب خود گذاشته اند نیز از طرف پزشکان از استفاده از این روش منع می شوند.

همچنین افرادی که از دارو های خاصی استفاده می کنند که ممکن است بدن شما را به نور لیزر حساس کند باید دور استفاده از لیز را تا زمان درمان خط بکشند.

داروهایی از قبیل : مسکن ها و داروهای ضدالتهاب غیرکورتونی ،کوتریموکسازول، دسته ای از داروهای ادرار آور، برخی دارو های دیابت، کینین و کنیدین، برخی تتراسایکلین ها، آمیودارون، پیروکسیکام، سولفونامیدها، سولفونیل اوره ها، دارو های ضدبارداری خوراکی و ایزوترتینوئین از این نوع می باشند.

با اینکه هیچ منبع معتبری استفاده از لیزر را در زمان حاملگی و شیردهی منع نمی کند اما متخصصان  معتقدند تا حد امکان خانم هایی که در این دوران ها قرار دارند از استفاده از لیزر پرهیز نمایند وانجام لیزر را به دوران دیگری موکول کنند.

افرادی که دارای اختلالات هورمونی می باشند نیز نباید از لیزردرمانی استفاده نمایند.

افرادی که در محال مورد نظر تاتو ،خال یا کک و مک دارند نیز به استفاده از لیزر مجاز نمی باشند .

نکات قبل از لیزر موهای زائد

برای  موفقیت در هر عملی فرد باید نکاتی را قبل و یعد از انجام فعالیت انجام دهد تا نتیجه حاصله موفق و باب میل فرد باشد.در مبحث رفع موهای زائد نیز لازم است قبل از شروع جلسات لیزر افراد از نکاتی اطلاع یافته و به آنها عمل نمایند.در ادامه به موارد مهم در خصوص نکات و مراقبت های قبل از لیزر اشاره می کنیم :

 • ناحیه مورد نظر  که قرار است لیزر بر روی آن انجام شود باید قبل از مراجعه به کلینیک تراشیده شود.
 • لازم از از مدتی قبل از شروع لیزر از قرار گرفتن در معرض نور خورشید خودداری نمایید.
 • بیمارانی که دچار آسبی ناشی از آفتاب سوختگی در مناطقه مورد نظر برای انجام لیزر می باشند ،لازم است حدود  ده تا پانزده روز صبر کنند تا آسیب وارده بهبود یابد.در صورت
 • امتناع ممکن است آسیب بیشتری به پوستشان وارد گردد.
 • در صورتی که فرد آستانه تحمل کمی دارد لازم است ، ۳۰ تا ۴۰ دقیقه قبل از شروع کار از کرم بی حسی استفاده کنید تا درد کمتری را احساس نماید.توجه داشته باشید که در زمان تاباندن اشعه لیزر بر روی پوست هیچ گونه کرم و پمادی نباید بر روی پوست موجود باشد و باید پاک شود. مراجعه کنندگان به کلینیک های لیزر لازم است جهت حفظ بهداشت و سلامتی خود و سایر مراجعه کنندگان با پوست تمیز به محل مراجعه نمایند .
 • بیمار باید از لایه برداری وسایر مواد شیمیایی دو هفته قبل و دو هفته پس از لیزر استفاده نکنند.
 • ضروریست یک هفته قبل از شروع جلسات استفاده از تمام محصولات آلفا هیدروکسی و بتا هیدروکسیل (AHA / BHA) ، هیدروکینون ، رتینول ها / رتینوئید ، تازوراک و دیفرفرین قطع شود.
 • اگر در ناحیه تحت درمان ضایعه  غیر طبیعی مانند خال و زگیل وجود دارد لازم است قبل از شروع لیزر ،فرد با مراجعه به پزشک متخصص پوست نسبت به رفع آن اقدام کند و مداوا شود.
 • لازم است بیماران از سه هفته قبل از لیزر ، از اپیلاسیون و موچین استفاده نکنند.
 • افرادی که مستعد ابتلا به زخمهای سرماخوردگی می باشند ، توصیه می شود قبل از انجام لیزر ، داروی ضد ویروسی مصرف کنند تا زخم ها بهبود یابد. در صورتی که با وجود این زخم ها لیزر انجام دهند ،نتیجه موفقی نخواهند گرفت.
 • مراجعه کنندگانی که در ۶ ماه گذشته از محصولات Accutane یا محصولات مشابه  آن استفاده نموده اند ، نباید از  لیزر  بریا نابودی موهای زائد استفاده کنند.
 • مراجعه کنندگان موظف هستند از دو ساعت قبل و بعد از انجام لیزر ،از انجام  فعالیت های بدنی که سبب افزایش دمای بدن و فشار خون می شوند اجتناب نمایند.
 • همانطور که قبلا اشاره شد برخی از داروها از جمله آنتی بیوتیک ها ممکن است سبب شوند افزایش حساسیت پوست به نور شوند.به افراید که به کلینیک مراجعه می کنند توصیه می شود از یک هفته قبل از درمان، مصرف آنتی بیوتیک را قطع کنند.

نکات بعد از لیزر مو زائد بدن

بعد از پایان جلسات انجام لیزر موی زائد معمولا پزشک به شما تعدادی نکات مراقبتی را اعلام می کند که فرد باید برای رسیدن به نتیجه ای موفق و عدم ایجاد مشکلات و عوارض ،باید این نکات را رعایت کرده وبه آنها عمل نماید.

 • بیمار پس از انجام لیزر بر نواحی متلف بدن نبابد تا یک هفته در معرض تابش مستقیم نورخورشید قرار بگیرد.
 • در صورتی که پس از پایان لیزر درمانی پوست فرد دچار تاول گردد ،به هیچ وجه نباید به آن دست بزند وبلافاصله باید به پزشک مراجعه کند تا اقدامات درمانی خاص صورت پذیرد. معمولا پماد بریا درمات تجویز می گردد.
 • پزشک معمولا برای پیشگیری از عوارض احتمالی و درد بعد از لیزر ،  ژل ترمیم کننده ، حوله های خنک ، کمپرس یخ یا آلوئه ورا  برای بیمار تجویز می نماید.
 • محل مورد درمان نباید بلافاصله بعد ازلیزربا حرارت یا حرکات ورزشی گرم شود.
 • بیمار نباید حداقل تا دو هفته از سایر روش های درمان تحت
 • لیزر یا درمان های شیمیایی دیگر در ناحیه تحت درمان استفاده کند . اما بعد از بهبودی این کار بلامانع است.
 • فرد می تواند جهت محافظت از پوست، از طیف وسیع ضد آفتاب با  SPF 30 یا بالاتر هنگام دریافت درمانهای لیزر بسیار مهم استفاده نماید.
 • در صورت ایجاد عوارض پس از انجام درمان لیزر ،بلافاصله مراجعه به پزشک توصیه می گردد.عوارضی از قبیل : افزایش بیش از حد رنگدانه یا  قرمزی طولانی مدت و تورم ، واکنش هیستامین یا تاول .
 • برای دستیابی به بهترین نتیجه ،می بایست  افراد جلسات درمانی کامل را در فواصل زمانی که توسط  متخصص توصیه می گردد ،طی کنند.

بهترین دستگاه لیزر موی زائد پوست تیره

برای این منظور لازم است شما را با انواع دستگاه های لیزر و مشخصات آن بیشتر آشنا سازیم . انواع دستگاه های لیزر عبارتند از :

لیزر الکساندرایت با طول موج ۷۵۵ نانومتر

یکی از پیشرفته ترین دستگاه های لیزر که در تمام دنیا مورد استفاده قرار می گیرد و طرفداران زیادی نیز دارد ،لیزر الکساندرایت می باشد. این لیزر توسط شرکتی آمریکایی طراحی و ساخته می شود و قوی ترین و بهترین دستگاه لیزر در تمام دنیا شناخته شده است . این دستگاه قابلیت های منحصر بفردی دارد که نمی توان در سایر دستگاه های لیزر آن رادید از جمله این ویژگی ها می توان به قابلیت تنظیم طول موج و میزان انرژی مورد نیاز جهت درمان هر پوست و رنگی است.

این دستگاه در اکثر کلینیک های معتبر کشورمان وجود دارد و بسیار ایمن و کم خطر است . نتایج استفاده از این دستگاه لیزر طولانی مدت می باشد و هیچ عارضه ای خاصی در استفاده ازآن تا به امروز گزارش نشده است .

چند مورد از مزایای این دستگاه لیزر عبارتند از :

بدون عارضه بودن : این دستگا عارضه خیلی کمی دارد و تاکنون عارضه جدی خاصی مشاهده نشده است.

بدون درد بودن : لیزر الکساندر دارای دستگاه خنک کننده بوده و بسیار پیشرفته است.به دلیل این خاصیت درد بسیار کمی بیمار متوجه خواهد شد.

اثر بخشی قوی و سریع: میزان اثر بخشی این دستگاه لیزر بسیار زیاد و سریع می باشد ونمی توان با سایر دستگاه ها مقایسه کرد.اثر بخشی این دستگاه به قدری سریع است که چند جلسه از تعداد جلسات درمان را می توان کمتر نمود.

این دستگاه لیزر توسط سازمان غذا و داروی آمریکا تایید شده است .

در استفاده از این دستگاه لیزر تغییر رنگدانه های پوست و آسیب به پوست خیلی کم دیده می شود.

دستگاه لیزر دایود با طول موج ۸۱۰ نانومتر:

دستگاه لیزر دایود برای انواع پوست حتی پوست های تیره  مناسب می باشد و اثرات بسیار خوبی را به همراه خواهد اشت. این نوع از لیزر قدرت نفوذ بسیار زیادی به عمق پوست دارد به همین  دلیل توانایی نفوذ به موهایی که زیر پوست قراردارند را را رد و می تواند انها را به صورت کامل ریشه کن کند. در حال حاضر بهترین لیزر  دستگاه دایود؛ لیزر Lightsheer ساخت کمپانی Lumenis آمریکاست و مورد استفاده عموم می باشد.

ليزر ان دى ياگ (Nd-YAG) با طول موج ١٠٦٤ نانومتر:

کاربرد این نوع لیزر بیشتر در افرادی مشاهده می شود که دارای پوست‌هاى تيره و بسيارتيره (نوع ۵ و ۶)  می باشند و در این افراد نتیجه موفقی در از بین بردن موهای زائد دارد.به همین دلیل استفاده از این دستگاه خاص می باشد.

IPL

نوع دیگری از دستگاه های لیزر به نام IPL هستند که بسیار ارزان قیمت بوده و زیاد در دسترس می باشند.استفاده از این دستگاه مهارت جدیدی را نمی طلبد و بسیار راحت می باشد.برخی از پزشکان اعتقادد دارندکه این دستگاه اصلا لیزر نمی باشد و نور شديد پالسى است كه توسط يك لامپ گزنون توليد می گردد. و این پرتو مانند لیزر باید بر روی پوست تابانده گردد تا اثر کند.و موهای زائد را از بین ببرد. البته از نظر تاثیر بر روی موهای زائد با لیزر تفاوت دارد .

با مطالب بالا تا میزانی با انواع لیزر های روز دنیا آشنا شدید .اکنون بهتر می توانیم بهترین دستگاه لیزر موهای زائد برای پوست تیره را معرفی نماییم :

افراد با پوست تیره در تیپ پوستی ۴،۵و ۶ قرار دارند. در گذشته اغلب افرادی که دارای پوست تیره یا برنزه بودند، هنگام لیزر کردن موهای زائد بدن خود دچار سوختگی پوست می شده اند . سوختگی های ایجاد شد در برخی موارد بسیار دردناک بوده و لک و جای آن ها تا مدت ها بر روی پوست افراد  باقی می ماند. ما ایرانی ها بیشتر دارای پوست های گندمی و تیره می باشم بنابرین دستگاه لیزر مورد استفاده در اروپا برای مردم ما بسیار کاربرد نخواهد داشت.

بهترین دستگاه لیزر موهای زائد برای افرادی که پوست تیره دارند دستگاه مدیواستار می باشد که از تکنولوژی دایود استفاده می کند. این دستگاه  لیزر تکنولوژی قابل اطمینانی و آسانی داردو به راحتی می توان استفاده نمود. برداشتن موهای زائد با استفاده از ان دستگاه  مراحل ساده ای دارد که به راحتی قابل آموزش به کاربران و اپراتورها می باشد.

هندپیس دستگاه مدیواستار طول موج های مختلف و ترکیبی را دارد. بر این اساس  اپراتور بر اساس رنگ پوست بیمار می تواند دستگاه را تنظیم نماید تا بهترین نتیجه در کمترین زمان حاصل گردد. تکنولوژی این دستگاه برای تمامی افراد در سرتاسر جهان با هر رنگ پوستی مناسب می باشد.

تکنولوژی دایود دستگاه مدیواستار و طول موج های متنوع که تا ۴۰۰ms هم که دارد، استفاده از این دستگاه را  برای  انواع پوست ها و حتی پوست های برنزه امکان پذیر است. این دستگاه تعدادی پالس های افزاینده داردکه وظیفه خنک کردن پوست را دارا می باشندو از ایجاد از آسیب به پوست در اثر گرما جلوگیری می کنند. با توجه به این تکنولوژی نیازی به تعویق انداختن روند درمانی در تابستان نیست و پوست های خیلی تیره هم می توانند تحت درمان با این لیزر قرار بگیرند. نتیجه درمان با استفاده از این تکنولوژی برای تمامی بیماران عالی می باشد.

دستگاه دیگری که کاربرد خاصی دارد و بیشتر برای تیپ پوستی ۵ و ۶ (خیلی تیره و برنزه )کاربرد دارد استفاده از ليزر ان دى ياگ (Nd-YAG) با طول موج ١٠٦٤ نانومتر می باشد.این دستگاه برای افراد سیاه پوست خطه آفریقا مناسب ترین گزینه است.

اگر از دسته افرادی هستید که دارای پوست گندمی می باشید لیزر دایود می تواند انتخابی خوب برای شما باشد اما اگر به دنبال بهترین دستگاه برای پوست گندمی می باشید استفاده از لیزرهای الکساندرایت را پیشنهاد می کنیم. این لیزرها که با طول موج ۷۵۰ نانومتر کار می کنند برای پوست های خاورمیانه ای و مدیترانه ای تاثیرگذار می باشند.

بهترین دستگاه برای لیزر موی زائد در پوست های روشن

دستگاه لیزر الکساندریت در حال حاضر محبوب ترین دستگاه لیزر در کشور ما محسوب می گردد و بیشترین کاربرد این لیزر برای پوست های روشن می باشد و نتیجه ای فوق العاده بر این افراد دارد .البته این نوع لیزر برای تمامی پوست ها قابل استفاده است اما بیشترین تاثیر را در پوست های با رنگ روشن دارد . دایود نیز برای رفع موهای زائد در افراد با پوست روشن تاثیرگذار است اما به میزان تاثیرگذاری دستگاه الکساندریت نمی رسد.

 

افرادی که دارای پوست سفید و روشن هستند می توانند از یکی از دستگاه های الکساندریت و دلایود استفاده کنند و تاثیرگذاری آنها را ببینند.

این افراد به هیچ وجه نبایند از لیزر ان دی یاگ استفاده کنند زیرا با پوست سفید ناسازگاری دارد و ممکن است اثرات بدی را بر پوست سفید گذاشته و کارایی لازم را نداشته باشد.همچنین افراد دارای پوست روشن نبایند به به سراغ دستگاه هایی از دستهآی پی ال بروند زیرا در پوست های سفید جواب نمی دهد و ممکن است آسیب بزند.

در انتخاب بهترین دستگاه لیزر برای رفع موهای زائد در افراد با پوست سفید و روشن باید به دو عامل زیر توجه نمایید:

طول موج دستگاه

برند دستگاه ( برند های با کیفیت سبب افزایش طول موج دستگاه و در نتیجه اثر بخشی بیشتر نیز خواهند شد)

تعداد جلسات مورد نیاز برای لیزر موهای زائد :

معمولا برای لیزر موهای زائد ۶ جلسه مورد نیاز است اما گاهی اتفاق می افتد که یک یا دو جلسه از این تعداد کمتر انجام می شود.در افراد مختلف و در نواحی مختلف از بدن تعداد جلسات درمانی متفاوت خواهد بود و باید به این نکته توجه نمود.

در بین جلسات معمولا فاصله زمانی ۴ تا ۶هفته گنجانده می شوداین فاصله زمانی به هیچ وجه نباید کم یا زیاد شود . البته فاصله زمانی دقیق باید توسط پزشک تعیین گردد که در این محدوده خواهد بود.

اگر کلینیکی فاصله زمانی بین جلسات را کمتر از این زمان اعلام کند ،لیزر غیر اصولی می باشد و نتبیجه درست و مشخصی از آن ازان فرد نخواهد شد.اگر زیادتر هم شود چرخه حذف موها به درستی طی نمی گردد و نتیجه  کامل نمی شود.

تعداد جلسات لیزر موهای زائد به نواحی مورد نظر از بدن نیز بستگی دارد . در برخی نواحی مانند لیزر موهای زائد زیر بغل به ۵ جلسه درمانی نیاز داریم در حالی که لیزر موهای زائد پا  ممکن است به ۱۲ ماه نیز افزایش یابد.

تعیین تعداد جلسات همچنین در استفاه از لیزر های مختلف نیز تغییر خواهد کرد، معمولا افرادی که برای آنها از لیزر الکساندریت استفاده می شود به طور میانگین تعداد جلساتی مابین ۴ تا ۶ جلسه را طی می کنند به دلیل سرعت بالای این لیزر در اکثر مواقع ۴ جلسه درمان برای رفع کامل موهاو رسیدن به نتیجه دلخواه ،کفایت می کند.

لیزر دایود نوع دیگر از دستگاه لیزر است که بسیار در کشور ما مورد استفاده قرار می گیرد.در این دستگاه نیز تعداد جلسات استفاده از لیزر مابین ۴ تا ۱۰  جلسه متغییر می باشد تعیین تعداد جلسات مورد نیاز در استفاده از دستگاه لیزر دایود به عواملی مانند به نازک بودن پوست ،تیره رنگ یا روشن بودن پوست بستگی دارد و با هر کدام از این فاکتورها تعداد جلسات مورد نیاز نیز تغییر خواهند نمود.

به اشتراک بگذارید
مطالب اخیر

دیدگاه ها

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*

02172834