مراقبت های قبل و بعد لیپوماتیک غبغب چیست

مراقبت های قبل و بعد لیپوماتیک غبغب

مراقبت های قبل و بعد غبغب چیست

یکی از مشکلات  اصلی افرادی که دچار افزایش سن یا چاقی می شوند به وجود آمدن غبغب می باشد. ایجاد غبغب بسیار ناخوشایند بوده و معضلی اساسی به حساب می آید. متاسفانه ورزش و رژیم غذایی تاثیر زیادی در از بین بردن آن ندارد . لیپوماتیک غبغب یکی از بهترین روش ها برای از بین بردن عارضه می باشد. این روش در زیباسازی صورت تاثیر بسزایی دارد به گونه ای که شخص وزن بسیاری کم کرده است.

در طی این عمل جراحی ،برش بسیار ریزی در زیر چانه ایجاد می گردد. سپس یک لوله کوچک و نازکی به نام کانولا  که از جنس استنلس استیل می باشد در قسمت غبغب فرو برده می شود.

با ارتعاش های حاصل از این لوله ها چربی های موجود در این ناحیه خرد شده و با مکش دستگاه از ناحیه غبغب خارج می گردند. پس از خروج چربی ها پوست ناحیه گردن نیز لیفت داده شده و کشیده می شود. تمام مراحل این جراحی سرپایی بوده و به وسیله بی حسی موضعی انجام  می شود. برای موفقیت عمل لیپوماتیک غبغب علاوه بر مهارت پزشک و انجام موفق مراحل لیپوماتیک، مراقبت های بعد از عمل غبغب نیز بسیار تاثیرگذار می باشد.

رعایت یکسری اصول و مراقبت ها قبل و بعد از انجام لیپوماتیک غبغب بسیار مهم بوده و پزشکان کلینیک زیبایی مهرزاد تاکید ویژه ای روی آن دارند.

مراقبت های قبل از لیپوماتیک غبغب

لازم است بیمار قبل از لیپوماتیک غبغب به توصیه ها و اصول زیر توجه نماید :

 • بیمار باید حداقل ۲ هفته قبل از عمل لیپوماتیک غبغب از مصرف سیگار و نوشیدنی های الکلی پرهیز نماید.
 • بیمار حتما در صورت وجود بیماری خاصی آن را به پزشک خود اطلاع دهد.
 • لازم است قبل و بعد از عمل جراحی مصرف نمک خود را محدود نمایید.
 • از دو هفته قبل از عمل لیپوماتیک مصرف ویتامین ها و دارو های گیاهی ممنوع است.
 • مصرف ایبوپروفن یا آسپرین از دو هفته قبل از عمل ممنوع است.
 • در۲۴ ساعت اول بعد از انجام لیپوماتیک حتما فردی مراقبت بیمار باشد.

مراقبت های قبل از لیپوماتیک غبغب

مراقبت های بعد از عمل لیپوماتیک غبغب

 • بعد از لیپوماتیک نیز مانند هر عمل دیگری عوارضی مانند کبودی و ورم ممکن است در فرد ایجاد شود برای کاهش آن بیمار می تواند از کمپرس یخ استفاده نماید . کمپرس آب یخ باید به مدت ۱۲ تا ۲۴ ساعت در زیر چانه قرار داده شود. اگر به سرما حساس هستید می توانید دور کمپرس یخ یک حوله بپیچید. مدت زمان استفاده از آن هر ۲۰ دقیقه یکبار می باشد.
 • بیمار باید در طول هفته اول پس از لیپوماتیک غبغب حتما دو عدد بالش در زیر سر خود قرار دهد و وضعیت سر خود را بالاتر از بدن خود نگه دارد.

مراقبت های بعد از عمل لیپوماتیک غبغب

 • لازم است حداقل به مدت یک هفته بعد از عمل مصرف نمک خود را کاهش دهید.
 • روزانه حداقل ۸ لیوان آب مصرف نمایید . مصرف آب می تواند به کاهش تورم و بهبود زمان ریکاوری کمک زیادی کند.
 • بعد از عمل لیپوماتیک غبغب جهت جلوگیری از ابتلا به عفونت پزشک نوعی پماد آنتی بیوتیک تجویز می کند . بیمار یا همراه بیمار باید روزانه ۴ بار از این پماد بر روی بخیه ها استفاده نماید .در صورت وجود چسب استری استریپ بر روی بخیه ها به هیچ وجه آن را جدا نکنید و بگذاریسد باقی بماند.اگر چسب خود بخود جدا شود نیازی به تعویضآن نیست و می توانید در زمان استفاده از پماد آنتی بیوتیک روی محل برش نیز از پماد اسنتفاده کنید.
 • پس از لیپوماتیک غبغب معمولا یک پد فوم در زیر چانه بیمار قرار داده می شود.در زمان استحمام بیمار باید مانع از رسیدن آب به این پد شود.این پد معمولا در چهار پنج روز اول بعد از عمل خود به خود جدا می شود . درصورتی که این اتفاق نیفتد پزشک در روز پنجم که بیمار جهت جلسه فالوآپ به کلینیک مراجعه می کند پزشک آن را برمی دارد.
 • استفاده از گن مخصوص یکی از مهم ترین مراقبت های بعد از عمل غبغب می باشد . بیمار در طول هفته اول بعد از لیپوماتیک باید همیشه به جز زمان استحمام از آن استفاده نماید .در هفته دوم نیز استفاده از این گن در طول شب توصیه می شود.
 • اگر بعد از عمل بیمار درد داشت می تواند از مسکن تجویزی پزشک خود استفاده نماید .معمولا پزشکان استامینوفن را برای کاهش درد توصیه می کنند. زیرا استفاده از سایر مسکن ها ممکن است سبب افزایش دوره نقاهت در فرد شوند.
 • برای کمک به انعقاد خون در محل زخم ها و بخیه ها لازم است بیمار تا دو هفته بعد از عمل ، مصرف داروهای حاوی آسپرین را کنار بگذارد.
 • درد و تورم ایجاد شده به خودی خود از بین خواهد رفت اگر پس از گذشت دو هفته این علائم پابرجا بود حتما با پزشک خود مشورت نمایید.

تغذیه مناسب بعد از عمل غبغب

تغذیه مناسب و اصولی یکی دیگر از مراقبت های بعد از عمل غبغب می باشد.برای سرعت بخشیدن به روند بهبودی لازم است فرد از تمام گروه ویتامین ها و مواد مغذی استفاده نماید.در صورت عدم رعایت اصول تغذیه مناسب ممکن است بلافاصله بعد از عمل چربی به غبغب بازگردد.

پس از انجام عمل لیپوماتیک غبغب ممکن است بیمار دچار ضعف شود این احساس طبیعی بوده وبا اصول تغذیه ای صحیح قابل جبران است.بهتر است بیمار از مواد غذایی قوی استفاده نماید و در طول روز وعده های غذایی بیشتری را استفاده کند.

برخی از اصول تغذیه مناسب عبارتند از :

بیمار باید  از میوه ها و سبزیجات تازه استفاده نماید تا ویتامین های و مواد مورد نیاز بدنش فراهم گردد.

بیمار باید در برنامه غذایی خود از مرغ و ماهی و حبوبات به میزان مناسب استفاده کند تا پروتئین مورد نیاز بدن تامین گردد.

از دیگر مواد غذایی مفید برای بیماران بعد از لیپوماتیک استفاده از  آهن و ویتامین ۱۲  می باشد که به وفور می تواند در ماهی و مرغ یافت.

 

 

به اشتراک بگذارید
مطالب اخیر

دیدگاه ها

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*

02172834