نانوفت چیست و چه کاربردی دارد؟

نانوفت

نانوفت چیست و چه کاربردی دارد

نانوفت روشی برای جوانسازی صورت و مو هست که برای بعضی از نواحی صورت و گردن بهترین گزینه است. اگر می خواهید با نانوفت آشنا شوید تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

در طول زندگی چهره افراد به دلایل مختلف دچار پیری و چین و چروک می شود روش های مختلفی جهت جوانسازی دوباره پوست و از بین بردن چروک های ایجاد شده وجود دارد که یکی از این روش ها تزریق چربی است. در گذشته تزریق چربی به روش کلاسیک و قدیمی و جهت پر کردن مناطق خالی صورت انجام می شد اما امروزه از تزریق چربی به روش نانوفت برای زیبایی چهره افراد و جوانسازی آن استفاده می گردد.

نانوفت یک مفهوم و روش جدید در جهت انتقال و پیوند چربی به بدن می باشد. در واقع نانوفت یا نانوچربی ،چربی فرآوری شده بدن می باشند که حاوی مقادیر بالایی از سلول های بنیادی بدن می باشند. منظور از سلول های بنیادی آن دسته از سلول های بدن می باشند که هنوز تمایز پیدا نکرده اند و قابلیت تقسیم سلولی و تولید سلول های جدید را دارند و نقش بازسازی بافت های آسیب دیده بدن را دارا می باشند.

نانوچربی تاثیر بسیار زیادی در جوانسازی پوست دارد و سبب بهبود در پوست آفتاب سوخته ،آسیب دیده و پیر می شود.

تصاویر زیر نمونه از از تزریق نانوفت است که در کلینیک مهرزاد انجام شده است. برای اطلاعات بیشتر می توانید با ما تماس بگیرید.

در این روش درمانی در ابتدا سلول های چربی از نواحی باسن و شکم فرد برداشت می شود سپس بافت های چربی طی یک فرایند پیچیده ای فرآوری می شوند و به سلول های نانوفت تغییر شکل می دهند. چربی بدست آمده بسیار سبک و ابریشمی بوده و حاوی مقادیر بالایی از سلول های بنیادی است.

برداشت چربی از ناحیه ای از بدن که دارای سلول های چربی اضافه و سفتی است با استفاده از روش هایی مانند لیپوماتیک یا لیپوساکشن، انجام می پذیرد.

بیشتر نقاطی از بدن که چربی از آن برداشت می شود نواحی شکم، پهلو ها، ران و سطح داخلی زانوها می باشد. جهت برداشت از دارو های بیحس کننده استفاده می شود و در محل مورد نظر سوراخ های ریزی به قطر دو تا سه میلی ایجاد می گردد که به صورت طبیعی بهبود می یابد و نیازی به بخیه نیست.

چربی نانو فرآوری شده با استفاده از سوزن های مخصوصی به نقاط از پیش تعیین شده انتقال داده می شود. فرایند برداشت ،فرآوری و تزریق نانوفت باید توسط تیم حرفه ای و با سابقه انجام شود تا در جریان تزریق و بد از آن مشکلی برای بیمار پیش نیاید.

کاربرد نانوفت

سلولهای نانوفت در بازسازی بافت های آسیب دیده تاثیر بسیار بالایی دارند. در درون این سلولهای فاکتور های رشد وجود دارند که قادرند بافت های آسیب دیده را ترمیم کرده و باتحریک سلول های پوست در  جهت ساخت کلاژن، نسبت به تقویت پوست و خاصیت کشسانی آن اقدام کنند.

طبق تحقیقات صورت گرفته نانوچربی تاثیر ویژه ای در بازسازی پوست های آسیب دیده و تغییر رنگ یافته ناشی از پیری و آفاب سوختگی دارد و تاثیر شگفت انگیزی در جوانسازی پوست و از بین بردن کبودی و گودی ،چین و چروک دورچشم ،چروک های سطحی پوست و از بین بردن جاهای زخم و اسکار و بخیه دارد.

کاربرد نانوفت

ازدیگر موارد کاربرد نانوفت می توان به :

 •  جهت پر کردن چربی های از دست رفته  ناشی از افزایش سن در نواحی مختلف صورت از جمله خطوط خنده خط اخم، پلک و اطراف کاسه چشم
 • درمان نواقص مادرزادی نظیر آتروفی همی فاسیال
 • تروما های صورت و سایر اندام ها، پرکردن جای اسکار و بهبودی ظاهر آنها
 • صدمات حاد ومزمن وارد شده به بافت نرم بدن
 • برجسته سازی باسن
 • برای پشت دست به منظور ایجاد ظاهری پرتر و جوان تر برای دست
 • بازسازی سینه ها
 • برجسته سازی اجزای صورت بویژه لب ها
 • برجسته سازى و زیبایى گونه ، چانه فرد
 • بازسازى و زیبایی دستگاه تناسلى زنان و مردان اشاره نمود.

تفاوت نانوفت با تزریق چربی

تفاوت اصلی نانوفت و تزریق چربی در نحوه آماده سازی چربی تزریقی می باشد. نانوفت و تزریق چربی مراحله برداشت چربی کاملا یکسانی دارند.

در هر دو این روش ها ناحیه ای از بدن فرد که چربی های اضافه تجمع یافته دارد در ابتدا توسط پزشک با مواد بی حس کننده آغشته می شود و سپس با استفاده از روش های برداشت چربی مانند لیپوماتیک یا لیپوساکشن عمل برداشت چربی انجام می شود.

این کار به وسیله لوله ای بسیار ظریف به نام کانولا که دارای سنسور خودکار می باشد و حرکات ارتعاشی دارد انجام می شود.

پس از خروج چربی های خرد شده از بدن، در روش تزریق چربی ،چربی ها پس از آماده سازی و جدا کردن سلول های تخریب شده و آسیب دیده به محل مورد نظر تزریق می گردند و عمل تزریق چربی به وسیله سرنگ های خاصی توسط پزشک ماهر باید انجام گیرد.

اما در تزریق نانوفت ،در ابتدا چربی های خارج شده از بدن تحت فرایند خاصی فرآوری می شوند و به مایعی حاوی مقادیر بالایی از سلول های چربی تبدیل می شود. سپس نانوچربی آماده شده به موضع مورد نظر تزریق می گردد.

تفاوت دیگر نانوفت و تزریق چربی این مورد است که تزریق چربی نانو، به منظور جوانسازی و ترمیم بافت های آسیب دیده بدن انجام می شود اما تزریق چربی به مناطق مختلف بدن در جهت افزایش حجم و در بعد کمتری به جوانسازی پوست کمک می نماید.

افرادی که می خواهند نتیجه موفقی از تزریق چربی و نانوفت بگیرند بهتر است تلفیقی از این دو روش را در محل مورد نظر تزریق نمایند.

نانوفت برای چه نواحی از بدن استفاده می شود ؟

نانوفت در اصل چربی فیلتر شده ای است که می توان آن را  در نواحی مختلف بدن استفاده نمود. برای انجام این روش فرد باید دارای چربی اضافی در بدن باشد تا پزشک بتواند با خارج نمودن آن و انجام مراحل امولسیون بر روی چربی ،آن را به نانوچربی تبدیل کند و جهت جوانسازی و شادابی و ترمیم بافت های آسیب دیده چهره و بدن ،تزریق نماید.

تمامی افرادی که دچار آسیب پوستی شده اند می توانند با تزریق نانوچربی ،صدمه وارده را درمان کنند.

جهت مثال می توان به افراد سالمند اشاره کرد که با افزایش سن دچار چین و چروک در نواحی مختلف صورت ،تیرگی زیر چشم و خط خنده در اطراف لب هایشان می شوند.

می توانند با استفاده از روش نانوفت چهره خود را تا حدودی جوانسازی نمایند.

سوزنی که جهت تزریق نانوفت مورد استفاده قرار می گیرد بسیار باریک و تیز می باشد و پس از هر تزریق ضدعفونی می شود.

در ادامه به مهم ترین نواحی بدن که می توان از روش نانوفت جهت ترمیم و جوانسازی آن استفاده نمود اشاره خواهیم کرد.

اصولا در بیشتر نقاط می توان از تزریق نانوفت استفاده نمود از جمله :

 • پیشانی
 • شقیقه ها
 • دست ها و بازو ها
 • زیر چشم
 • قسمت های مختلفی از صورت
 • ترمیم کردن قسمت های آسیب دیده، نازک و آفتاب سوخته پوست
 • حالت دار کردن گونه ها و پرکردن صورت
 • قلوه ای کردن لب ها و برطرف کردن چین اطراف آن
 • پشت دست ها
 • جهت ریزش موها
 • تزریق نانوفت جهت ایجاد کردن چال گونه
 • ترمیم کلی ظاهر پوست

فواید نانوفت زیر چشم

افرادی که دچار گودی و سیاهی زیر چشم هستند و یا از چین و چروک دور چشم رنج می برند ،بهترین روش درمان برای آنها استفاده از روش نانوفت در کلینیک زیبایی مهرزاد است. این چین و چروک ها ممکن است در اثر افزایش سن یا کاهش شدید وزن در افراد مختلف پدیدار گردد و چهره فرد را ناخوشایند سازد. انجام نانوفت برای از بین بردن این موارد چند سالی است که در بین مردم رایج شده است

این تکنیک جدید روشی شبیه به تزریق چربی است و روشی ایمن و غیر تهاجمی به شمار می رود زیرا چربی فرآوری و تزریق شده از بدن خود فرد برداشت می شود به همین دلیل بدن بیمار آن را پس نزده و واکنش نشان نمی دهد.

انجام این روش تزریق به زیر چشم دقت و مهارت بالایی را می طلبد و باید توسط پزشک با مهارت بالا انجام شود.

فواید نانوفت زیر چشم

نحوه تزریق نانوفت زیر چشم بدین صورت است که در ابتدا چربی مورد نظر از ناحیه شکم و پهلو برداشت می شود و در مراحل بعد خالص سازی شده و طی فرایند خاصی  فیلتر می شود و به سلولهای خاصی که حاوی مقادیر بالایی از سلول های بنیادی است تمایز پیدا می کند. پس از آماده سازی نانو چربی ،پزشک با استفاده از بی حسی موضعی چربی مورد نظر را به زیر چشم بیمار تزریق می کند.

فواید نانوفت زیر چشم عبارتند از :

 • ماندگاری و طول عمر بالای نانوفت زیر چشم
 • به دلیل برداشت فیلر مورد استفاده از بدن خود فرد عوارض ایجاد شده به حداقل می رسد.
 • عدم بروز واکنش سیستمیک و آلرژیک  در بیمار نسبت به چربی تزریق شده
 • تزریق چربی به روش نانوفت به صورت سرپایی انجام می شود و نیازی به بستری در بیمارستان نیست. جهت تزریق آن تنها انجام بی حسی موضعی کفایت می کند.
 • درد و خونریزی در زمان تزریق و برداشت چربی  در این روش بسیار نادر اتفاق می افتد.
 • طول دوره نقاهت در این روش تزریق بسیار پایین است.
 • طول مدت بهبودی کم مورد نیاز است.
 • به مرور زمان و طی چند روز تورم و کبودی ایجاد شده  ناشی از تزریق از بین می رود .
 • بیمار می تواند با رعایت بهداشت از ایجاد آبسه و کیست و از این قبیل عوارض در محل تزریق جلوگیری کند.
 • پس از تزرق ظاهری بسیار طبیعی و ایده آل ایجاد خواهدشد.
 • پس از تزریق سلول های نانو چربی به زیر چشم، پوست زیر چشم تحریک به ساخت الاستین و کلاژن خواهد کرد.

نانوفت زیرچشم و صورت

 

نانوفت پیشانی

فواید تزریق نانوفت برای ریزش مو

ریزش و نازکی مو در همه افراد ممکن است وجود داشته باشد این عارضه حتی امکان دارد در افراد زیر ۳۰ سال نیز اتفاق بیفتد و بسیار عذاب آور می باشد. از درمان های اصلی برای ریزش مو می توان به کاشت مو اشاره نمود اما ممکن است برخی از افراد نسبت به کاشت مو واهمه داشته باشند و به دنبال روش مطمئن دیگر برای  جلوگیری از ریزش موی خود بگردند. برای این افراد انتخاب روشی ایمن و تاثیرگذار بسیار مهم می باشد. پیشنهاد اکثر متخصصان به این افراد استفاده از نانوفت مو می باشد. نانوفت یکی از روش های مهم و مدرن در جهت کنترل ریزش مو در جهان شناخته شده است .

نانوفت چربی ذوب شده حاوی مقادیر بالایی از سلول های بنیادی می باشد که با تزریق آن به پوست سر بیمار می توان سبب تحریک فولیکول های مو برای جلوگیری از ریزش آنها شد. طی این روش پزشک با استفاده از سرنگ های مخصوص و با بی حسی موضعی ،نانوفت را به پوست سر تزریق می کند تا فولیکول های مو را مقاوم سازد و توانایی ترمیم آن را افزایش دهد.

فواید تزریق نانوفت برای ریزش مو

علاوه بر سلول های بنیادی موجود در نانوفت، مواد دیگری نیز هستند که هر کدام  از آنها با عملکرد منحصر بفرد خود توانایی کنترل ریزش مو را دارا  می باشند. مثلا یکی از مواد سازنده نانوفت ها  فیناستراید می باشند که از مؤثرترین داروهای مورد تایید FDA هستند. این دارو با جلوگیری از تولید دی هیدروتستوسترون، به پیشگیری از طاسی بخصوص در آقایان کمک زیادی می کند. این بیماران در صورت پیگیری درمان خود طی چندین ماه می توانند به میزان قابل توجهی از ریزش مو خود جلوگیری کنند.

استفاده از روش نانو چربی تقریبا برای تمامی افرادی که به دلایل ژنتیکی، مصرف دارو های خاص و سایر عوامل دچار ریزش مو شده اند تکنیک مناسب و موفق می باشد. از شرایطی که فرد را کاندید استفاده از روش نانوفت برای ریزش مو می کند دارا بود چربی اضافه در بدن فرد به میزان کافی می باشد.

میزان اثر بخشی استفاده از روش نانوفت برای ریزش مو در مراحل اولیه ی ریزش مو بسیار بیشتر است. بنابراین افرادی که به تازگی دچار ریزش مو شده اند برای جوابدهی بیشتر می توانند هر چه سریعتر به مراکز تخصصی پوست و مو در کلینیک زیبایی مهرزاد مراجعه  نمایند و نسبت به درمان اقدام کنند. نا گفته نماند که تمام  ریزش مو ها با این روش قابل درمان نیستند. افرادی که به دلایلی از جمله استرس، اضطراب، بیماران هیپو فیبرینوژن  یا افرادی که بدلیل مصرف دارو دچار ریزش مو شده اند متاسفانه با تزریق نانوفت از شر ریزش مو خلاص نمیشوند و این روش به این موارد از ریزش جواب نمی دهد.

تزریق نانوفت برای جای جوش

در صورتی که جای جوش بر روی صورت یا بدن خود دارید این عارضه ها می توانند به شدت آزار دهنده بوده و موجب کاهش اعتماد بنفس در شما گردند و جذابیت چهره شما را کاهش دهند. استفاده از تزریق نانوفت برای آن به شما کمک می کند پوستی صاف و جذاب داشته باشید افرادی که از وجود جای جوش در صورت خود رنج می برند بهترین روش درمانی برای آنها استفاده از روش تزریق چربی به روش نانو می باشد.

افرادی که بروی پوست خود جوش های التهابی دارند این جوش ها معمولا به لایه اولیه پوست آسیب رسانده و سبب تخریب فیبرهای کلاژنی می شوند. همچنین سبب نازک شدن پوست در افراد می شوند. جای جوش ها به دلیل  تجزیه سلول های طبیعی موجود در بافت پوست وایجاد منافذ خالی روی پوست ،ایجاد می گردد.

پس از ترمیم پوست جای جوش ها روی پوست باقی می ماند و سبب ایجاد فرورفتگی هایی در پوست می گردد. برای درمان این اسکار ها باید هر چه سریعتر اقدام کرد.

استفاده از نانوفت برای جای جوش فواید بسیار زیادی که دارد که مهم ترین فایده آن را می توان خارج نمودن چربی های اضافه در نواحی شکم و پهلو را می توان برشمرد.از فواید دیگر استفاده از این روش می توان به :

 • عدم واکنش آلرژیک: به دلیل برداشت چربی فراوری شده از بدن خود فرد احتمال بروز واکنش آلرژیک بسیار کم می باشد همچنین در صورت استفاده از وسایل و محیط بهداشتی امکان عفونت به صفر می رسد.
 • تزریق مجدد: در این روش می توان در صورت نیاز از تزریق مجدد استفاده نمود.زمان تزریق مجدد ۴ تا ۸ هفته بعد است.
 • ماندگاری تزریق چربی: در صورت تزریق اصولی ماندگاری این روش دائمی و یا طولانی خواهد بود.
 • تولید کلاژن: تولید کلاژن و خاصیت ارتجاعی کافی از دیگر فواید تزریق نانوفت برای جای جوش می باشد.
 • افزایش تولید کلاژن سبب بازسازی و صافی پوست می شود.
 • نگهداری و تزریق مجدد چربی های استخراج شده :

از فواید مهم روش تزریق چربی و نانوفت امکان نگهداری و تزریق مجدد چربی های استخراج شده می باشد.این چربی ها به صورت فریز شده نگهداری  می شود تا در تزریق بعدی،مورد استفاده قرار بگیرندو نیاز به برداشت چربی مجدد نباشد.

استفاده از داروی بی حسی :

استفاده از روش نانوفت برای ترمیم جای جوش با استفاده از داروی بی حسی قابل انجام است و نیازی نیست فرد بیهوش گردد.و فرد هیچ گونه دردی را حس خواهد کرد.

برگشت فرد به زندگی عادی : طول دوره نقاهت در استفاده از این روش بسیار کوتاه می باشد و فرد بلافاصله پس از تزریق نانوفت می تواند به زندگی عادی و فعالیت های روزانه اش بازگردد.

هزینه نانوفت چقدر است ؟

استفاده از روش نانوفت به دلیل اینکه جز عمل های زیبایی محسوب می گردد تحت پوشش بیمه نبوده و فرد باید به صورت آزاد اتمامی هزینه های عمل را پرداخت نماید .

هزینه نانوفت با توجه به عواملی از جمله :

دستمزد پزشک متخصص ،میزان کمیت و کیفیت تجهیزات و ابزار ها برای لیپوساکشن چربی،میزان تخصص پزشک، تبحر تیم درمانی کلینیک زیبایی،میزان چربی تزریق شده،موقعیت جغرافیایی و . . . بستگی دارد.

بهتر است بیمار قبل از تصمیم به انجام تزریق نانوفت با پزشک خود در مورد میزان هزینه انجام این روش درمانی مشورت نماید.

به اشتراک بگذارید
مطالب اخیر

دیدگاه ها

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*

02172834